abahoa

Junák - český skaut, okres Třebíč, z.s.

Jindřich Svoboda z TřebíčeDne 23.5.1917 se narodil v Třebíči v Jungmannově ulici (později bydlel v Zámostí) Jindřich Svoboda. Mnozí staří Třebíčané ho pamatují jako hodného mladého člověka a obětavého člena třebíčského Junáka. Jako kluk chodil do prvního chlapeckého oddílu. Když byl starší byl pověřen vedením druhého chlapeckého oddílu v Třebíči. To bylo ještě před vypuknutím druhé světové války. Heslo Junáka "Buď připraven" pochopil mladý Jindra v plné míře v době, kdy Československo bylo okupováno nacistickým Německem.

Od roku 1948 se Okresní rada Junáka v Třebíči pyšní jeho jménem. Také od roku 2003 se dle něho jmenuje též železobetonová lávka pro pěší nad řekou Jihlava spojující Vnitřní Město s třebíčským Zámostím. V roce 2006 byla na počest jeho a dalších třebíčských rodáků-letců RAF odhalena pamětní deska na budově radnice na Karlově náměstí v Třebíči.

24.1.1940 odjel na Slovensko, aby po strastiplné cestě pokračoval přes Střední východ a Afriku do Francie a po její porážce do Velké Británie. Zde prodělal výcvik pilota bombardovacího letadla a po 24 bojových letech dostala posádka letounu Wellington KX - J T2971, jehož byl kapitánem (velitelem - prvním pilotem), rozkaz bombardovat silně chráněné přístavní německé město Brémy. Při příletu nad cíl byl Wellington 311. čs. bombardovací perutě zasažen protiletadlovou palbou do pravého motoru, přičemž byl Jindřich Svoboda zraněn. Vydržel po celou dobu útoku a poté oslaben ztrátou krve předal řízení letadla Zdeňku Sichrovskému. Při návratu na anglické letiště byl letoun zasažen podruhé a ve snaze nouzově přistát na vodě nebo na zemi havaroval na nizozemské půdě a začal hořet a nakonec shořel. V troskách 17.1.1942 zahynul téměř vykrvácený Jindřich spolu s Jaroslavem Brožem a Rudolfem Maškem. Další členové posádky Karel Batelka, Zdeněk Sichrovský (po válce zůstal v Anglii, zemřel 10.5.1994) a Josef Šnajdr (po válce zůstal v Anglii, již také zemřel) byli po léčení v zajetí dáni do koncentračního tábora, odkud se vrátili po osvobození. Se smrtí Jindřicha Svobody byli rodiče seznámeni po válce členem posádky rtm. Karlem Batelkou (ten naposled žil v Jihlavě, ul. Smrčenská 20 a zemřel v roce 2005).

Vickers wellington bomber 01Rotmistr-seržant 311. čs. bombardovací peruti Jindřich Svoboda, který jako jediný Třebíčan padl v přímém leteckém boji proti nepříteli, byl dne 28. února 1947 povýšen ministerstvem národní obrany na poručíka in memoriam a mnohem mnohem později ještě jednou na plukovníka letectva in memoriam. Je pohřben na nizozemském hřbitově Gilzerbaan u Tilburgu, hrob A-I-22.

Čest jeho památce!

Z deníku J. Svobody. Informace doplněny údaji z dopisu spoluvězně K.Batelky Zdeňka Škarvady (strýc sestry Viťouše), bytem Vietnamská 149D, 708 00 Ostrava-Poruba. Perličkou je, že Karel Batelka byl prvním českým letcem v zajetí, na kterého Škarvada v zajetí narazil. Škarvada byl stíhací letec 310. stíhací perutě a byl sestřelen do moře 4.2.1942 u Francie, kde se dostal do německého zajetí. Napsal svůj příběh v knize "Keep Floating". Odkaz: F.Loucký - "Mnozí nedoletěli", 1989, str. 220.